• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22307
  • Αριθμός συν/τών: 759912
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Cine Festival


Τετ 28 Σεπ 2005

ΒΡΑΒΕΙΑ - 27ο φεστιβάλ ελληνικών ταινιών μικρού μήκους




"ΠΙΛΑΛΑ" του Θόδωρου Παπαδουλάκη 15`
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας–Jameson Film Award
Κίνητρο–Διάκριση ΕΚΚ
Βραβείο ΕΤΕΚΤ

"ΠΑΠΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑ" του Βαγγέλη Μαδεράκη 18`
2ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Κίνητρο- Διάκριση ΕΚΚ
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Στέφανο Ευθυμιάδη

"ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ" του Ευθύμη Παπά 12`
1ο Βραβείο Σπουδαστικής ταινίας

"Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ ΜΟΥ" του Αθανάσιου Καρανικόλα 15`
1ο Βραβείο για την κατηγορία "Έλληνες του Κόσμου"

"NON-PEOPLE" της Έλενα Καραθανάση 22`
Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Σκηνοθετικής παρουσίας στη μνήμη της Τώνιας Μαρκετάκη
Βραβείο ΕΤΕΚΤ

"Ο ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ" του Φίλιππου Γραμματικόπουλου 16`
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη "Ντίνος Κατσουρίδης"
Βραβείο ΕΤΕΚΤ

"ΦΕΥΓΑΛΕΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ" του Δημήτρη Κανελλόπουλου 15`
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Μάρα Μπαρόλα

"Ο ΚΟΥΚΟΣ" του Νίκου Βουτενιώτη 14`
Τιμητική Διάκριση Ανδρικής Ερμηνείας στον Ανδρέα Βαρούχα

"ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ" της Ευτέρπης Χαραλαμπίδη 22`
Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Gloria Lucavechi
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στην Ευτέρπη Χαραλαμπίδη και στον Ricardo Hernandez Anzola

"ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΣΗΜΕΙΑ" του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου 6`
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Γιάννη Χαλκιαδάκη

"ΜΟΝΑ ΛΙΖΑ" του Σωτήρη Δουνούκου 4`
Τιμητική Διάκριση Σκηνογραφίας στον Richard Jeziorny

"ΧΡΟΝΟΣ" του Ιωακείμ Μυλωνά 3`
Τιμητική Διάκριση

"ΊΡΙΔΕΣ" της Αμαλία Γιαννίκου 13`
Εύφημη μνεία

"ΑΓΝΑ ΝΙΑΤΑ" του Έκτορα Λυγίζου 15`
Εύφημη μνεία
Κίνητρο- Διάκριση ΕΚΚ

"CHEΑP DAYZ" του Βασίλη Κεχαγιά 16`
Κίνητρο- Διάκριση ΕΚΚ
Βραβείο ΠΕΚΚ

"ΠΟΡΕΙΑ" του Σταύρου Παρχαρίδη 15`
Κίνητρο- Διάκριση ΕΚΚ

"ΕΝ ΛΕΥΚΩ" του Θανάση Σαράντου 20`
Κίνητρο- Διάκριση ΕΚΚ

"ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ" της Ελίνας Ψύκου 9`
Βραβείο ΕΤΕΚΤ

Εύφημη μνεία ερμηνείας για την συνολική προσφορά τους στον Ελληνικό Κινηματογράφο που δεν παύουν να την αποδεικνύουν με τη δημιουργική συμμετοχή τους σε δουλειές νέων σκηνοθετών στις: ΒΡΑΒΕΙΑ
10ο διεθνές φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους

GRAND PRIX
"ΤΗΕ WHEEL" του Victor Asliuk -Λευκορωσία

Β` ΒΡΑΒΕΙΟ
"MY PARENTS" της Neele Leana Vollmar -Γερμανία

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
"Α TORSION" του Stefan Arsenijevic -Σλοβενία

ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ
"PARA BLUE" της Charlene Shih -Ταιβάν

"PRIX UIP DRAMA" ΤΗΣ EUROPEAN FILM ACADEMY
"AT 7:35 IN THE MORNING" του Nacho Vigalondo -Ισπανία

EΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
"ΟDYA" του Εdgar Bartenev -Ρωσία

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
"THE WAY" της Svetlana Shimanjuk -Ρωσία

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
" ENCLOSED" ΤΟΥ FREDRIK EDFELDT -ΣΟΥΗΔΙΑ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
"GREEN OAKS" της Ruxandra Zenide Ελβετία

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
"DELUGE"της Flordeliz Bonifacio–Αυστραλία



 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.