• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22307
  • Αριθμός συν/τών: 759912
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Cine Festival


Δευ 26 Σεπ 2005

11ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, "ΝΥΧΤΕΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ"




Ξεκίνησε την Πέμπτη 15/9 το 11ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, "ΝΥΧΤΕΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ" απ` όπου οι cineργάτες του Cine.gr θα μεταφέρουν εικόνες και εμπειρίες από τις ταινίες και τις παράλληλες εκδηλώσεις του.

Το Φεστιβάλ μπαίνει από φέτος στη δεύτερη δεκαετία του και λέει να το γιορτάσει από 15 έως 25 Σεπτεμβρίου 2004 στις αίθουσες ΑΤΤΙΚΟΝ, ΑΠΟΛΛΩΝ, ΔΑΝΑΟΣ 1, 2 και στο Γαλλικό Ινστιτούτο.

Το Cine.gr είναι ήδη εκεί και σας προσκαλεί να συμμετέχετε στο πρώτο μεγάλο ελληνικό Φεστιβάλ του χειμώνα!
Και τώρα ησυχία... Τα φώτα χαμηλώνουν. Ο χαρακτηριστικός ήχος της μηχανής προβολής γεμίζει τον χώρο...



Καλή Cine-θέαση!!

ΑΡΘΡΑ

26/9/2005 - Τελετή Λήξης – Απομεινάρια ενός Φεστιβάλ...

22/9/2005 - Έκτακτες προβολές – λύσεις στα προβλήματα...

16/9/2005 - Μια εντεκάδα Νύχτες... PART 2

15/9/2005 - Μια εντεκάδα Νύχτες...

15/9/2005 - CinePolis Special Edition: Νύχτες Πρεμιέρας Assos International

14/9/2005 - Ελληνικές παραγωγές στις Νύχτες Πρεμιέρας

11/9/2005 - Μια Εντεκάδα Νύχτες

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΩΝ

ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ - ΛΗΞΗΣ

Το Τσεκούρι (16/9, 22:30 - AT)
Οι Αδελφοί Γκριμ (25/9, 22:00 - AT)

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ

Τσακισμένα Λουλούδια (17/9, 22:30 - ΔΑΝ1)
Στοιχειωμένο Νερό (18/9, 23:00 - ΔΑΝ1)
Τελευταίες Μέρες (20/9, 21:00 - ΔΑΝ1)
Ο Χρόνος που Απομένει (22/9, 23:00 - ΔΑΝ1)
Οι Αρχηγοί της Dogtown (15/9, 20:15 - AT * 25/9, 17:30 - ΑΤ)
Παράδεισος Τώρα (25/9, 21:00 - AΠ)
Κουνέλι στο Φεγγάρι (20/9, 23:15 - ΔΑΝ1)
Περπατώντας στο Νερό (20/9, 20:15 - AT * 21/9, 18:00 - ΔΑΝ1)
Ναι (24/9, 20:15 - ΔΑΝ1)
Cronicas (15/9, 23:00 - ΔΑΝ1)
Τζακ & Ρόουζ: Μπαλάντα για Δυο (17/9, 20:00 - AT)
Χαβάη, Οσλο (18/9, 20:30 - ΔΑΝ1)
Κρυμμένη Λεπίδα (23/9, 20:00 - AT)
Το Κινούμενο Κάστρο (18/9, 17:30 - AT * 25/9, 20:30 - ΔΑΝ1)
Cinderella Man (21/9, 20:00 - AT)
Το Εγχειρίδιο του Ερωτα (19/9, 20:00 - ΔΑΝ1)
Μια Ηλιόλουστη Μέρα (15/9, 20:15 - AT * 25/9, 20:00 - ΑΤ)

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

Το Κλεμμένο Κονσέρτο (18/9, 20:30 - AΠ * 20/9, 17:30 - ΑΠ)
Ο Παράμεσος (22/9, 18:00 - ΔΑΝ1 * 23/9, 22:30 - ΔΑΝ2)
4 (15/9, 18:00 - ΔΑΝ1 * 21/9, 22:00 - ΔΑΝ2)
Εννιά Ζωές (21/9, 20:15 - AΠ * 23/9, 18:00 - ΑΤ)
Πρώτοι στο Φεγγάρι (16/9, 18:30 - ΔΑΝ1 * 17/9, 23:00 - ΔΑΝ2)
Μια Ιδανική Μέρα (23/9, 20:00β - ΑΠ * 24/9, 22:30 - ΔΑΝ2)
Οργισμένη Γροθιά (15/9, 22:30 - AT * 18/9, 20:00 - ΔΑΝ2)
Καταστολή Νο 9 (23/9, 22:15 - AΠ * 25/9, 17:30 - ΔΑΝ1)
Transamerica (22/9, 23:00 - AT * 24/9, 17:30 - ΑΤ)
Παγωμένη Γη (15/9, 22:15 - AΠ * 19/9, 22:45 - ΔΑΝ2)
Gigi 12x5(20/9, 21:30 - AΠ)
Μάσκα από Καθρέφτη (16/9, 20:30 - ΑΠ * 18/9, 18:00 - ΔΑΝ2)
Το Νησί της Αναγέννησης (19/9, 18:15 - ΑΠ)
Odete (16/9, 22:30 - ΔΑΝ1)
Κάτι Σαν Ευτυχία (23/9, 18:00 - ΔΑΝ1 * 25/9, 22:00 - ΔΑΝ2)

ANEΞAPTHTOI AMEPIKANOI

Η Κοιλάδα Του Πόθου (20/9, 23:00 - AT)
O Bασιλιάς (24/9, 20:00 - AT)
Με τα Μαλλιά στα Κάγκελα (17/9, 23:00 - AΠ * 20/9, 18:15 - ΔΑΝ2)
Junebug (16/9, 20:15 - ΔΑΝ1)
Crash (18/9, 20:00 - AT)
Ο Θνήσκων Γαλάτης (16/9, 20:15 - AT * 19/9, 17:30 - ΔΑΝ1)
Πότε θα αγαπηθώ; (15/9, 21:00 - ΔΑΝ1)

ΠANOPAMA

Ο Πόλεμος των Γιοκάι (21/9, 23:00 - AT * 24/9, 20:00 - ΔΑΝ2)
Η Νύφη απ` τη Συρία (16/9, 23:00 - ΔΑΝ2 * 19/9, 18:15 - ΔΑΝ2)
Κακόφημη Πόλη (25/9, 23:00 - ΔΑΝ1)
Ανθρωπος Για Ολες τις Δουλειές (17/9, 23:30 - AT)
Tony Takitani (15/9, 20:30 - AΠ * 21/9, 18:00 - ΔΑΝ2)
Στο Κρησφύγετο του Πατέρα μου (19/9, 17:30 - AT * 22/9, 22:30 - ΔΑΝ2)
Bullet Boy (15/9, 18:00 - AT * 18/9, 22:45 - ΔΑΝ2)
Κατηγορούμενος (19/9, 22:30 - AT * 22/9, 18:30 - ΔΑΝ2)
Επιστροφή στην Νταλεκάρλια (15/9, 20:30 - ΔΑΝ2 * 16/9, 18:15, ΔΑΝ2)

MΟΥΣΙΚΗ & ΦΙΛΜ: ΤΕΝΤΩΣΤΕ Τ` ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ

Τζορτζ Μάικλ: Μια Διαφορετική Ιστορία (16/9, 23:00 - AΠ * 17/9, 18:15 - ΔΑΝ2)
Punk: Attitude (18/9, 23:00 - AΠ)
No Direction Home: Bob Dylan (22/9, 21:30 - AΠ * 24/9, 15:30 - ΑΠ)
Εκκωφαντικό Αριστούργημα (21/9, 22:30 - ΔΑΝ1 * 25/9, 23:00 - ΑΠ)
Νεαροί Επαναστάτες (16/9, 18:15 - ΑΠ)
Jeff Buckley: Amazing Grace (20/9, 23:30 - AΠ)

NTOKIMANTEP

Γεννημένοι στα Πορνεία (21/9, 20:15 - ΔΑΝ1 * 25/9, 19:30 - ΔΑΝ2)
Ο Aβελ Ξεσκεπάζει τον Κάιν (21/9, 18:15 - AΠ)
Ξέφρενη Αίθουσα Χορού (17/9, 17:30 - AT)
Rize (22/9, 18:00 - AT * 23/9, 23:00 - ΔΑΝ1)
Το Ορυχείο του Διαβόλου (15/9, 18:30 - ΑΠ)

EΛΛHNEΣ

Αγρύπνια (23/9, 22:30 - AT)
The Approaching of the Hour (19/9, 21:00 - AΠ)
Η Εύκολη... Λία (24/9, 20:30 - AΠ)
Γαλάζιο και Πορτοκαλί (21/9, 20:00 - Γαλ.Ιν.)
Το Κακό (24/9, 23:00 - AΠ)
Η Καρδιά του Κτήνους (19/9, 20:15 - AT)
Λίστα Γάμου (18/9, 22:30 - AT)
Τσακ Τζόουνς (17/9, 18:00 - ΔΑΝ1  * 23/9, 01:00 - ΑΠ)

MΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ

Izo (15/9, 01:00 - AΠ)
Υψηλή Ενταση (16/9, 01:00 - ΔΑΝ1)
Κουνγκ Φου-ζιο (23/9, 01:00 - ΔΑΝ1)
Οι Φύλακες της Νύχτας (17/9, 01:00 - AΠ)
Τρεις Ακρότητες(24/9, 01:00 - ΔΑΝ1)
The Rocky Horror Picture Show (24/9, 01:00 - AΠ)
Πέρα από την Κοιλάδα με τις Κούκλες (17/9, 01:00 - ΔΑΝ1)

ΣΙΝΕΜΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ

Top Spot (19/9, 23:00α - AΠ)
Αόρατο Μέλος (19/9, 23:00β - AΠ)
Τρύπα στην Καρδιά (16/9, 01:00 - ΑΠ)
Τί Είναι; (24/9, 23:00 - ΔΑΝ1)

ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ

Οσο Πατάει ο Ελέφαντας (22/9, 19:00γ - AΠ)
Azadi (23/9, 20:00α - AΠ)
Manhattan (22/9, 19:00α - AΠ)
Αγριο Ξύπνημα (22/9, 19:00β - AΠ)

ΖΑΝ ΡΕΝΟΥΑΡ

Ο Ανθρωπος του Νότου (16/9, 18:00 - AT)
Ο Κανόνας του Παιχνιδιού (17/9, 20:00 - ΔΑΝ1)
Το Ανθρώπινο Κτήνος (20/9, 18:00 - AT)
Η Μεγάλη Χίμαιρα (24/9, 18:00 - ΔΑΝ1)
Το Εγκλημα του Κυρίου Λανζ (15/9, 22:30 - ΔΑΝ2 * 20/9, 22:30 - ΔΑΝ2)
Γεύμα στην Εξοχή (22/9, 21:00α - ΔΑΝ2 * 25/9, 18:00α - ΔΑΝ2)
Τονί (21/9, 20:00 - ΔΑΝ2 * 23/9, 18:30 - ΔΑΝ2)
Το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα (22/9, 21:00β - ΔΑΝ2 * 25/9, 18:00β - ΔΑΝ2)

ΚΙΜ ΚΙ ΝΤΟΥΚ

Το Τόξο (24/9, 22:30 - AT)
Ολομόναχοι Μαζί (23/9, 20:15 - ΔΑΝ1)
Το Κορίτσι με το Αγγελικό Πρόσωπο (19/9, 20:30 - ΔΑΝ2)
Ανοιξη, Καλοκάιρι, Φθινόπωρο, Χειμώνας και... Ανοιξη (15/9, 18:15  - ΔΑΝ2)
Ο Ακτοφύλακας (21/9, 18:00 - AT)
Bad Guy (16/9, 20:30 - ΔΑΝ2)
Αγνωστος Παραλήπτης (17/9, 18:00 - AΠ)
Το Νησί (22/9, 20:15 - AT)
Αληθινή Φαντασία (22/9, 17:30 - AΠ)
Το Ξενοδοχείο των Κλουβιών (18/9, 18:00 - AΠ)
Αγρια Θηρία (20/9, 19:15 - Aπ)

ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΟΥΕΙ

Ο Χορδιστής Πιάνων των Σεισμών (22/9, 20:30 - ΔΑΝ1 * 23/9, 20:30 - ΔΑΝ2)
Ινστιτούτο Μπεντζαμέντα (17/9, 20:30 - AΠ * 20/9, 20:15 - ΔΑΝ2)
Οι Μικρού Μήκους των Αδελφών Κουέι (21/9, 22:45 - AΠ * 24/9, 18:15 - ΔΑΝ2)

EIΔIKH ΠPOBOΛH

Είμαι η Κούβα (19/9, 22:30 - ΔΑΝ1 * 20/9, 18:00 - ΔΑΝ1)


ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Υψηλή Ένταση (22/9, 12:45 - ΔΑΝ1)
The Approaching of the Hour (23/9, 16:00 - ΑΠ)




ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

10ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας 9ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας

Αρχή της σελίδας




 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.