• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22307
  • Αριθμός συν/τών: 759912
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Τρί 07 Μαρ 2017

Οι υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου - Βραβεία «ΙΡΙΣ» 2017


Το Suntan του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου και το Νήμα του Αλέξανδρου Βούλγαρη ηγούνται της κούρσας με 11 και 10 υποψηφιότητες αντιστοίχως




Ξεκίνησε και επίσημα σήμερα, 7 Μαρτίου 2017, η αντίστροφη μέτρηση για την 8η απονομή των Βραβείων «ΙΡΙΣ» της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με την ανακοίνωση των τελικών υποψηφιοτήτων, κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.

Η απονομή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017, για μια ακόμη χρονιά στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, σταθερό υποστηρικτή της Ακαδημίας. Την μετάδοση θα καλύψει τηλεοπτικά η COSMOTE TV, που δίνει το «παρών» στα βραβεία της Ακαδημίας ως Μέγας Χορηγός, εδώ και 3 χρόνια.


Χορηγός επικοινωνίας της ΕΑΚ παραμένει και φέτος ο Alpha, ενώ στην πορεία για την απονομή των Βραβείων, στήριξε την Ακαδημία, ο κινηματογράφος «ΔΑΝΑΟΣ».

Στην φετινή τελετή απονομής των Βραβείων, τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει, ο βραβευμένος σκηνοθέτης, Παναγιώτης Φαφούτης.

Καθώς όλο και περισσότεροι νέοι δημιουργοί στη χώρα μας, επιλέγουν το animation ως μέσο έκφρασης, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, θέσπισε και θα απονείμει για πρώτη φορά φέτος, Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων. Η συμμετοχή των ταινιών τους σε μια ξεχωριστή κατηγορία βράβευσης, αποτελεί αναγνώριση της δουλειάς τους και φιλοδοξεί να δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση σε αυτό το είδος κινηματογραφικής αφήγησης.

Επίσης, για δεύτερη φορά φέτος, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργάνωσε προβολές των ταινιών που είναι υποψήφιες για το βραβείο καλύτερης ξένης ταινίας σε συνεργασία με τον Κινηματογράφο «ΔΑΝΑΟ», φέρνοντας κοντά όλους τους φίλους του σινεμά για δυο εβδομάδες γεμάτες κινηματογραφικές εικόνες. Το κοινό μπόρεσε να παρακολουθήσει τις ταινίες με μειωμένο εισιτήριο, ενώ η είσοδος για τα μέλη της ΕΑΚ ήταν δωρεάν.

Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 16 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 6 ταινίες κινουμένων σχεδίων (Animation) και 31 ταινίες μικρού μήκους. Επίσης, επιλέχθηκε μια βραχεία λίστα 10 ξένων υποψήφιων ταινιών.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι οι εξής:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι (τέσσερις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου.
4. Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου.

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» οι Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η Άλκηστη Μάμαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα.
3. Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου.

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης.
2. Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy.
2. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» ο Drog_A_Tek.
3. Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.
4. Από την ταινία «Suntan» ο Felizol.

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς.
2. Από την ταινία «Amerika Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης.

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής.
2. Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου.
2. Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά.
3. Από την ταινία «Amerika Square» η Θέμις Μπαζάκα.
4. Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου.
2. Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη.
2. Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη.
3. Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» η Δάφνη Πατακιά.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Amerika Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι.
2. Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου.

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
2. Από την ταινία «Amerika Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους.
2. Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές.
3. Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy.
2. Από την ταινία Amerika Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
3. Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου.
2. Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας.
3. Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης.
4. Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη.
5. Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.
2. Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας.
3. Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
2. Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
3. Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
2. Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ.
3. Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης.
4. Από την ταινία Amerika Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
5. Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

---------------------

Διαβάστε επίσης:
Τα βραβεία της σεζόν 2016-2017




 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.