• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22315
  • Αριθμός συν/τών: 759967
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Τρί 01 Δεκ 2015

Τα Μυαλά που Κουβαλάς σαρώνουν στις υποψηφιότητες των 43ων Βραβείων Κινουμένων Σχεδίων Annie






Ανακοινώθηκαν σήμερα το πρωί οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων κινουμένων σχεδίων "Annie", με 5 ταινίες να διεκδικούν το βραβείο της καλύτερης animation ταινίας: Anomalisa, Τα Μυαλά που Κουβαλάς, Σον το Πρόβατο, Ο Καλόσαυρος και Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς. Όπως αναμένονταν, το Inside out (Τα Μυαλά που Κουβαλάς) των κινηματογραφικών στούντιο Disney και Pixar σάρωσε μετρώντας 14 υποψηφιότητες στις φετινές κατηγορίες, με τον Καλόσαυρο της Disney να ακολουθει με 10. Τα αξιολάτρευτα Minions μετρούν 8 υποψηφιότητες, χωρίς ωστόσο να βρίσκονται στην κατηγορία της καλύτερης ταινίας, ενώ τα Anomalisa, Σον το Πρόβατο και Πίνατς ισοψηφούν με 5. Φέτος προστέθηκε μια νέα κατηγορία στη λίστα των βραβείων Annie, αυτής της καλύτερης ανεξάρτητης ταινίας, όπου συναντάμε τα Το Αγόρι και ο Κόσμος, The Prophet, The Boy and the Beast και When Marnie Was There.

Η τελετή απονομής των 43ων ετήσιων βραβείων Annie θα πραγματοποιηθεί στις 6 Φεβρουαρίου στο Royce Hall του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια.





Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Anomalisa
Τα Μυαλά που Κουβαλάς
Σον το Πρόβατο: Η Ταινία
Ο Καλόσαυρος
Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς: Η Ταινία

Καλύτερη Σκηνοθεσία
Anomalisa - Charlie Kaufman, Duke Johnson
Ιστορίες του Υπερφυσικού - Raul Garcia
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Pete Docter
The Prophet - Roger Allers
Σον το Πρόβατο: Η Ταινία - Mark Burton, Richard Starzack
Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς: Η Ταινία - Steve Martino
When Marnie Was There - Hiromasa Yonebayashi

Καλύτερο Σενάριο
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley
Σον το Πρόβατο: Η Ταινία - Mark Burton, Richard Starzak
When Marnie Was There - Hiromasa Yonebayashi

Καλύτερη Φωνή
Anomalisa - Jennifer Jason Leigh (Lisa Hesselman)
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Amy Poehler (Joy)
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Phyllis Smith (Sadness)
Minions - Pierre Coffin (The Minions)
Minions - Jon Hamm (Herb Overkill)
Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς: Η Ταινία - Alexander Garfin (Linus)
Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς: Η Ταινία - Hadley Belle Miller (Lucy)
Μπομπ Σφουγγαράκης: Έξω απ`τα Νερά του - Tom Kenny (SpongeBob)

Καλύτερη Μουσική
Anomalisa - Carter Burwell
Batman Unlimited: Monster Mayhem - Kevin Riepl
Το Αγόρι και ο Κόσμος - Ruben Feffer, Gustavo Kurlat, GEM Grupo Experimental de Música, Emicida
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Michael Giacchino
Ο Καλόσαυρος - Mychael Danna, Jeff Danna

Καλύτερο Μοντάζ
Anomalisa
Τα Μυαλά που Κουβαλάς
The Prophet
Σον το Πρόβατο: Η Ταινία

Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής
He Named Me Malala
Επιτέλους Φτάσαμε Σπίτι
Τα Μυαλά που Κουβαλάς
Minions
Σον το Πρόβατο: Η Ταινία
Ο Καλόσαυρος

Καλύτερος Σχεδιασμός Χαρακτήρων
Ξενοδοχείο για Τέρατα 2
Τα Μυαλά που Κουβαλάς
Minions
Ο Καλόσαυρος

Καλύτερο Storyboarding
Ιστορίες του Υπερφυσικού - Antonio Santamaria
Ξενοδοχείο για Τέρατα 2 - Mike Smukavic
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Tony Rosenast
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - Domee Shi
Minions - Habib Louati
Ο Καλόσαυρος - Bill Presing
Ο Καλόσαυρος - Rosana Sullivan
Ο Καλόσαυρος - J.P. Vine, Tony Rosenast, Enrico Casarosa

Καλύτερα Εφέ σε animation ταινία
Επιτέλους Φτάσαμε Σπίτι
Ξενοδοχείο για Τέρατα 2
Τα Μυαλά που Κουβαλάς
Minions
Ο Καλόσαυρος
Μπομπ Σφουγγαράκης: Έξω απ`τα Νερά του

Καλύτερα Εφέ σε ζωντανή ταινία
Jurassic World
Εκδικητές: Η Εποχή του Ultron
Ο Λαβύρινθος: Πύρινες Δοκιμασίες
Minions
Χόμπιτ: Η Μάχη των Πέντε Στρατών

Καλύτερο Animation Χαρακτήρων
Επιτέλους Φτάσαμε Σπίτι - διάφοροι χαρακτήρες
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - όλοι οι χαρακτήρες
Τα Μυαλά που Κουβαλάς - όλοι οι χαρακτήρες
Minions - Herb & Scarlet Overkill, Kevin, Stuart & Bob
Ο Καλόσαυρος - όλοι οι χαρακτήρες (animator: Mark C. Harris)
Ο Καλόσαυρος - όλοι οι χαρακτήρες (animator: K.C. Roeyer)
Ο Σνούπι και ο Τσάρλι Μπράουν-Πίνατς: Η Ταινία - διάφοροι χαρακτήρες

Καλύτερο animation για ειδική παραγωγή
Elf: Buddy`s Musical Christmas
He Named Me Malala
I Am A Witness
Kite
Kurt Cobain: Montage of Heck
Niko and the Sword of Light

Καλύτερη ανεξάρτητη animation ταινία
Το Αγόρι και ο Κόσμος
The Prophet
The Boy and the Beast
When Marnie Was There

Καλύτερο Animation Χαρακτήρων σε Ζωντανή Ταινία
Jurassic World - Indominus Rex
Εκδικητές: Η Εποχή του Ultron - The Hulk
Εκδικητές: Η Εποχή του Ultron - Ultron
Χόμπιτ: Η Μάχη των Πέντε Στρατών - AZOG
Χόμπιτ: Η Μάχη των Πέντε Στρατών - SMAUG
Η Επιστροφή - Judy

---------------------

Διαβάστε επίσης:
Τα βραβεία της σεζόν 2015-2016



 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.