• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22307
  • Αριθμός συν/τών: 759912
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Κυρ 01 Φεβ 2015

Τα βραβεία του 31ου Φεστιβάλ Sundance






Η ετήσια φεστιβαλική γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου έλαβε και φέτος τέλος, με το 31ο Φεστιβάλ Sundance να ανακοινώνει τους νικητές του. Ανώτερος όλων το Me & Earl & the Dying Girl του Alfonso Gomez-Rejon (πάνω φωτό), που μόλις πέρυσι άφησε τη δουλειά του ως βοηθός σκηνοθέτης για να περάσει αυτός πίσω από την κάμερα και όσοι είδαν τη δουλειά του να μιλάνε για ένα μεγάλο νέο ταλέντο. Η ταινία μιλάει για έναν μαθητή που επιμένει να περνάει απαρατήρητος, μέχρι που η μητέρα του τον υποχρεώνει να γίνει φίλος με έναν συμμαθητή του που πάσχει από λευχαιμία. Την ανώτερη διάκριση στο ντοκιμαντέρ την απέσπασε το The Wolfpack (κάτω φωτό) της πρωτάρας Crystal Moselle, μιλώντας για μια παρέα που ζει απομονωμένη σε διαμέρισμα του Μανχάταν παρακολουθώντας μανιωδώς ταινίες. Λίγα θα σας πει αυτή τη στιγμή η παράθεση των νικητών, αλλά καθώς θα περνούν οι μήνες του 2015, η μία μετά την άλλη ταινία θα εμφανίζει και σε μας τη δυναμική της, με κάποιες να διεκδικούν τον τίτλο της ανεξάρτητης επιτυχίας της χρονιάς, όπως έκανε ο περσινός μεγάλος νικητής, το Χωρίς Μέτρο, που φιγουράρει τώρα στην οσκαρική κατηγορία της καλύτερης ταινίας…

Μεγάλο Βραβείο Επιτροπής (Ντοκιμαντέρ): The Wolfpack
Μεγάλο Βραβείο Επιτροπής (Μυθοπλασία): Me and Earl and the Dying Girl
Μεγάλο Βραβείο Επιτροπής-Παγκόσμιο Τμήμα (Ντοκιμαντέρ): The Russian Woodpecker
Μεγάλο Βραβείο Επιτροπής-Παγκόσμιο Τμήμα (Μυθοπλασία): Slow West

Βραβεία Κοινού
Ντοκιμαντέρ: Meru
Μυθοπλασία: Me and Earl and the Dying Girl
Ντοκιμαντέρ-Παγκόσμιο Τμήμα: Dark Horse
Μυθοπλασία-Παγκόσμιο Τμήμα: Umrika
Βραβείο NEXT: James White

Βραβεία Σκηνοθεσίας
Ντοκιμαντέρ: Matthew Heineman για το Cartel Land
Μυθοπλασία: Robert Eggers για το The Witch
Ντοκιμαντέρ-Παγκόσμιο Τμήμα: Kim Longinotto για το Dreamcatcher
Μυθοπλασία-Παγκόσμιο Τμήμα: Alante Kavaite για το The Summer of Sangaile

Σεναρίου
Βραβείο Waldo Salt: Tim Talbott για το The Stanford Prison Experiment
Μοντάζ
Μυθοπλασία: Lee Haugen για το Dope
Ντοκιμαντέρ-Παγκόσμιο Τμήμα: Jim Scott για το How to Change the World

Φωτογραφίας
Ντοκιμαντέρ: Matthew Heineman για το Cartel Land
Μυθοπλασία: Brandon Trost για το The Diary of a Teenage Girl
Μυθοπλασία-Παγκόσμιο Τμήμα: Germain McMicking για το Partisan

Ειδικά Βραβεία Επιτροπής
Ντοκιμαντέρ: 3½ Minutes (για τον κοινωνικό αντίκτυπο)
Ντοκιμαντέρ: Western (για σινεφίλ κινηματογράφηση)
Ντοκιμαντέρ: (T)ERROR (για πρωτοεμφανιζόμενο δημιουργό)
Μυθοπλασία-Μουσική: Advantageous (για όραμα συνεργασίας)
Ντοκιμαντέρ-Παγκόσμιο Τμήμα: The Chinese Mayor (για απαράμιλλη προσέγγιση)
Μυθοπλασία-Παγκόσμιο Τμήμα: Jack Reynor - Glassland (ερμηνεία)
Μυθοπλασία-Παγκόσμιο Τμήμα: Regina Case και Camila Mardila - The Second Mother (ερμηνεία)






 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.