• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22307
  • Αριθμός συν/τών: 759912
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Κυρ 02 Μαρ 2014

Οι νικητές των 29ων Independent Spirit Awards




Τα σημαντικότερα ετήσια βραβεία του ανεξάρτητου αμερικανικού σινεμά έφτασαν στην 29η απονομή τους και για να είμαστε ειλικρινείς, μόνο «ανεξαρτησία» δεν μυρίζουν. Μεγάλος νικητής ήταν το φαβορί των βραδινών Όσκαρ 12 Χρόνια Σκλάβος με 5 βραβεία, ανάμεσα σε αυτά καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας, σεναρίου και δεύτερου γυναικείου ρόλου. Γενικά, όποιοι αναφέρονται ως τα μεγάλα φαβορί των Όσκαρ, πήραν εδώ το αγαλματάκι στις κύριες κατηγορίες, με αιχμή τους ρόλους που πήγαν σε Matthew McConaughey, Cate Blanchett, Jared Leto και Lupita Nyong`o. Συνολικά…



Καλύτερη Ταινία
Νικητής: 12 Χρόνια Σκλάβος
Όλα Χάθηκαν
Frances Ha
Inside Llewyn Davis
Nebraska

Καλύτερος Σκηνοθέτης
Νικητής: Steve McQueen - 12 Χρόνια Σκλάβος
Shane Carruth - Κόντρα στο Ρεύμα
J.C. Chandor - Όλα Χάθηκαν
Jeff Nichols - Ένα Καλοκαίρι
Alexander Payne - Nebraska

Καλύτερο Σενάριο
Νικητής: John Ridley - 12 Χρόνια Σκλάβος
Woody Allen - Θλιμμένη Τζάσμιν
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater - Πριν τα Μεσάνυχτα
Nicole Holofcener - Εκεί που Δεν το Περιμένεις
Scott Neustadter & Michael H. Weber - Ονειρεμένο Τώρα

Καλύτερη Πρώτη Ταινία
Νικητής: Μια Στάση Πριν το Τέλος
Blue Caprice
Concussion
Μια Νύχτα
Το Απαγορευμένο Ποδήλατο

Καλύτερο Πρώτο Σενάριο
Νικητής: Bob Nelson - Nebraska
Lake Bell - Άκουσε Με
Joseph Gordon-Levitt - Δον Ζουάν
Jill Soloway - Afternoon Delight
Michael Starrbury - The Inevitable Defeat of Mister & Pete

Βραβείο Τζον Κασαβέτης (για παραγωγές κάτω των 500.000 δολαρίων)
Νικητής: This is Martin Bonner
Computer Chess
Crystal Fairy
Ώρες Μουσείου
Pit Stop

Καλύτερη Πρώτη Γυναικεία Ερμηνεία
Νικητής: Cate Blanchett - Θλιμμένη Τζάσμιν
Julie Delpy - Πριν τα Μεσάνυχτα
Gaby Hoffmann - Crystal Fairy
Brie Larson - Short Term 12
Shailene Woodley - Ονειρεμένο Τώρα

Καλύτερη Πρώτη Αντρική Ερμηνεία
Νικητής: Matthew McConaughey - Dallas Buyers Club
Bruce Dern - Nebraska
Chiwetel Ejiofor - 12 Χρόνια Σκλάβος
Oscar Isaac - Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan - Μια Στάση Πριν το Τέλος
Robert Redford - Όλα Χάθηκαν

Καλύτερη Δεύτερη Γυναικεία Ερμηνεία
Νικητής: Lupita Nyong`o - 12 Χρόνια Σκλάβος
Melonie Diaz - Μια Στάση Πριν το Τέλος
Sally Hawkins - Θλιμμένη Τζάσμιν
Yolonda Ross - Go for Sisters
June Squibb - Nebraska

Καλύτερη Δεύτερη Αντρική Ερμηνεία
Νικητής: Jared Leto - Dallas Buyers Club
Michael Fassbender - 12 Χρόνια Σκλάβος
Will Forte - Nebraska
James Gandolfini - Εκεί που Δεν το Περιμένεις
Keith Stanfield - Short Term 12

Καλύτερη Φωτογραφία
Νικητής: Sean Bobbitt - 12 Χρόνια Σκλάβος
Benoit Debie - Spring Breakers
Bruno Delbonnel - Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco - Όλα Χάθηκαν
Matthias Grunsky Computer Chess

Καλύτερο μοντάζ
Νικητής: Nat Sanders - Short Term 12
Shane Carruth & David Lowery - Κόντρα στο Ρεύμα
Jem Cohen & Marc Vives - Ώρες Μουσείου
Jennifer Lame - Frances Ha
Cindy Lee - Μια Νύχτα

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Νικητής: Λίγα Μέτρα από τη Διασημότητα
After Tiller
Gideon’s Army
Η Πράξη του Φόνου
The Square

Καλύτερη Διεθνής Παραγωγή
Νικητής: Η Ζωή της Αντέλ (Κεφάλαια 1 & 2) (Γαλλία)
Αίσθηση Αμαρτίας (Κίνα)
Gloria (Χιλή)
Η Τέλεια Ομορφιά (Ιταλία)
Το Κυνήγι (Δανία)

Βραβείο Παραγωγών (Piaget)
Νικητής: Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

Βραβείο Κάποιον να Προσέξεις
Νικητής: Newlyweeds - Shaka King
My Sister’s Quinceañera - Aaron Douglas Johnston
The Foxy Merkins - Madeleine Olnek

Βραβείο Πιο Αληθινό από τη Μυθοπλασία (πρωτοεμφανιζόμενοι σκηνοθέτες ντοκιμαντέρ)
Νικητής: Jason Osder - Let the Fire Burn
Kalyanee Mam - A River Changes Course
Stephanie Spray & Pacho Velez - Manakamana

Βραβείο Ρόμπερτ Άλτμαν (απονείμεται στον σκηνοθέτη, τον υπεύθυνο καστ και το συνολικό καστ)
Ένα Καλοκαίρι




-------------

Διαβάστε επίσης:
Τα βραβεία της σεζόν 2013-2014



 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.