• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22315
  • Αριθμός συν/τών: 759967
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Δευ 05 Νοε 2012

Βρετανικά Ανεξάρτητα Βραβεία Κινηματογράφου (BIFA - British Independent Film Awards): Οι Υποψηφιότητες




Οι υποψηφιότητες της 15ης τελετής απονομής των Βρετανικών Ανεξάρτητων Βραβείων Κινηματογράφου ανακοινώθηκαν σήμερα, στο St Martins Lane του Λονδίνου από τον Adrian Lester. Στην κούρσα των υποψηφιοτήτων ηγείται το Broken που μετρά 9 υποψηφιότητες, μεταξύ των οποίων αυτής της καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας, σκηνοθετικού ντεμπούτου και καλύτερης ανδρικής ερμηνείας, ενώ ακολουθούν οι Sightseers και Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν με 7 υποψηφιότητες η κάθε μία.

Μια επιτροπή αποτελούμενη από 70 άτομα παρακολούθησε περίπου 200 ταινίες, από τις οποίες επέλεξε τις παρακάτω κατόπιν ψηφοφορίας. Οι νικητές των Βρετανικών Ανεξάρτητων Βραβείων Κινηματογράφου θα αποφασιστούν από μια ανεξάρτητη επιτροπή που αποτελείται από σημαντικές προσωπικότητες της βρετανικής κινηματογραφικής βιομηχανίας: Πρόεδρος Alison Owen (Παραγωγός), Adrian Hodges (σεναριογράφος), Christine Bottomley (ηθοποιός), Danny Leigh (κριτικός κινηματογράφου), Iain Canning (παραγωγός), Jamie Thraves (σκηνοθέτης/σεναριογράφος), Jina Jay (διευθύντρια καστ), John Boyega (ηθοποιός), John Fletcher (διευθυντής marketing, Paramount), Lesley Sharp (ηθοποιός), Maria Djurkovic (Σχεδιασμός παραγωγής), Michelle Eastwood (παραγωγός), Nick Angel (Μουσικός), Paul Franklin (στέλεχος SFX), Tom Hiddleston (ηθοποιός), Tristan Goligher (παραγωγός).

Οι νικητές θα ανακοινωθούν κατά την τελετή της 15ης απονομής, την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου στο εντυπωσιακό Old Billingsgate στο Λονδίνο, με οικοδεσπότη τον James Nesbitt. Μέχρι τότε ας δούμε αναλυτικά τις υποψηφιότητες:

Καλύτερη Βρετανική Ανεξάρτητη Ταινία
Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν
Broken
Sightseers
Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ
The Imposter

Καλύτερη σκηνοθεσία
Bart Layton - The Imposter
Ben Wheatley - Sightseers
John Madden - Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ
Peter Strickland - Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν
Rufus Norris - Broken

Βραβείο Douglas Hickox (Καλύτερο σκηνοθετικό ντεμπούτο)
Bart Layton - The Imposter
Ben Drew - Ill Manors
Rowan Athale - Wasteland
Rufus Norris - Broken
Sally El Hosaini - My Brother the Devil

Καλύτερο σενάριο
Abi Morgan - Η Σιδηρά Κυρία
Alice Lowe, Steve Oram, Amy Jump - Sightseers
Mark O`Rowe - Broken
Paul Andrew Williams - Song for Marion
Peter Strickland - Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν

Καλύτερη ηθοποιός
Alice Lowe (Tina) - Sightseers
Andrea Riseborough (Colette McVeigh) - Ο Χορός των Κατασκόπων
Elle Fanning (Ginger) - Ginger & Rosa
Judi Dench (Evelyn Greenslade) - Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ
Meryl Streep (Margaret Thatcher) - Η Σιδηρά Κυρία

Καλύτερος ηθοποιός
Riz Ahmed (Aaron) - Ill Manors
Steve Oram (Chris) - Sightseers
Terence Stamp (Arthur) - Song for Marion
Tim Roth (Archie) - Broken
Toby Jones (Gilderoy) - Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν

Β` γυναικείου ρόλου
Alice Englert (Rosa) - Ginger & Rosa
Eileen Davies (Carol) - Sightseers
Maggie Smith (Muriel Donnelly) - Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ
Olivia Colman (Queen Elizabeth) - Hyde Park on Hudson
Vanessa Redgrave (Marion) - Song for Marion

Β` ανδρικού ρόλου
Billy Connolly (Wilf) - Quartet
Cillian Murphy (Mike Kiernan) - Broken
Domhnall Gleeson (Connor) - Ο Χορός των Κατασκόπων
Rory Kinnear (Bob Oswald) - Broken
Tom Wilkinson (Graham Dashwood) - Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ

Πιο Υποσχόμενος Πρωτοεμφανιζόμενος
Elliott Tittensor (Tits) - Spike Island
Eloise Laurence (Skunk) - Broken
James Floyd (Rashid) - My Brother the Devil
Paul Brannigan (Robbie) - Το Μερίδιο των Αγγέλων
Zawe Ashton (Joyce Vincent) - Όνειρα μιας Ζωής

Καλύτερη παραγωγή
Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν
Ill Manors
Sightseers
The Imposter
The Sweeney

Καλύτερη τεχνική επίτευξη
Nic Knowland Bsc - φωτογραφία - Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν
Joakim Sundström, Stevie Haywood AMPS IPS - ηχοληψία - Στούντιο Ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν
Electric Wave Bureau - μουσική - Broken
Robbie Ryan - φωτογραφία - Ginger & Rosa
Andrew Hulme - μοντάζ - The Imposter

Καλύτερο ντοκιμαντέρ
Όνειρα μιας Ζωής
London: The Modern Babylon
Μπομπ Μάρλεϊ
Ρομάν Πολάνσκι: Μια Βιογραφία
The Imposter

Καλύτερη βρετανική ταινία μικρού μήκους
Friday
Junk
Skyborn
Swimmer
Volume

Καλύτερη ξένη ανεξάρτητη ταινία
Αγάπη
Τα Μυθικά Πλάσματα του Νότου
Σώμα με Σώμα
Ψάχνοντας τον Βασιλιά της Σκόνης
Το Κυνήγι

Βραβείο Raindance
Frank
Strings
Love Tomorrow
City Slacker
Τζέισον Μπέκερ: Ακόμη Ζωντανός

Βραβείο Richard Harris (για εξέχουσα συνεισφορά σε Βρετανικές ταινίες)
θα ανακοινωθεί σύντομα

Βραβείο Variety
θα ανακοινωθεί σύντομα

Το ειδικό βραβείο της Επιτροπής
Θα ανακοινωθεί κατά την τελετή της απονομής, την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου

---------------------

Διαβάστε επίσης:
Τα βραβεία της σεζόν 2012-2013

Τα βραβεία της σεζόν 2011-2012
Τα βραβεία της σεζόν 2010-2011



 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.