• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22315
  • Αριθμός συν/τών: 759967
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών
Awards


Πεμ 01 Δεκ 2011

Οι υποψηφιότητες της Διεθνούς Ακαδημίας Κινηματογράφου (IPA)





Η Διεθνής Ακαδημία Κινηματογράφου (IPA) ανακοίνωσε τις φετινές υποψηφιότητες για τα βραβεία Satellite Awards, για τον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Η Ακαδημία ιδρύθηκε το 1996 και έκτοτε πραγματοποιεί τα εν λόγω βραβεία. Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Καλύτερη ηθοποιός
Vera Farmiga Higher Ground
Michelle WIlliams Επτά Μέρες με τη Μέριλιν
Emily Watson Πορτοκάλια στον Ηλιο
Charlize Theron Young Adult
Glenn Close Albert Nobbs
Viola Davis Υπηρέτριες
Olivia Colman Τυραννόσαυρος
Michelle Yeoh The Lady
Elizabeth Olsen Μάρθα Μάρσι Μέι Μαρλίν
Meryl Streep Σιδηρά Κυρία

Καλύτερος ηθοποιός
Leonardo DiCaprio J. Edgar
Ryan Gosling Drive
Michael Fassbender Shame
George Clooney Οι Απόγονοι
Brendan Gleeson Εκτός Νόμου & Χρόνου
Michael Shannon Το Καταφύγιο
Tom Hardy Warrior
Woody Harrelson Rampart
Gary Oldman Κι ο Κλήρος Επεσε στον Σμάιλι
Brad Pitt Moneyball

Β` Γυναικείου Ρόλου
Janet McTeer Albert Nobbs
Octavia Spencer Υπηρέτριες
Jessica Chastain Το Δέντρο της Ζωής
Vanessa Redgrave Coriolanus
Rachel McAdams Μεσάνυχτα στο Παρίσι
Carey Mulligan Shame
Lisa Feret Nannerl, η Αδελφή του Μότσαρτ
Judy Greer Οι Απόγονοι
Kate Winslet Ο Θεός της Σφαγής
Elle Fanning Super 8

Β` Ανδρικού Ρόλου
Albert Brooks Drive
Viggo Mortensen Μια Επικίνδυνη Μέθοδος
Hugo Weaving Πορτοκάλια στον Ηλιο
Kenneth Branagh Επτά Μέρες με τη Μέριλιν
Colin Farrell Αφεντικά για Σκότωμα
Andy Serkis Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση
Nick Nolte Warrior
Jonah Hill Moneyball
Christopher Plummer Οι Πρωτάρηδες
Christoph Waltz Ο Θεός της Σφαγής

Ξενόγλωσση ταινία
Μεξικό Miss Bala
Ιράν Ένας Χωρισμός
Βέλγιο Το Παιδί με το Ποδήλατο
Ουγγαρία Το Άλογο του Τορίνο
Αργεντινή Οι Ακακίες
Ιαπωνία 13 Assassins
br> Γαλλία Nannerl, η Αδελφή του Μότσαρτ
Πορτογαλία Τα Μυστήρια της Λισαβόνας
Φινλανδία Το Λιμάνι της Χάβρης
Ρωσία Φάουστ

Καλύτερη animation ταινία
Kung Fu Panda 2
The Muppets
Γάτος Σπιρουνάτος
Rango
Ρίο
Οι Περιπέτειες του Τεν Τεν: Το Μυστικό του Μονόκερου

Καλύτερο ντοκιμαντέρ
Project Nim
The Interrupters
Senna
American: The Bill Hicks Story
My Perestroika
Cave of Forgotten Dreams
Under Fire: Journalists in Combat
One Lucky Elephant
Πίνα Μπάους
Tabloid

Καλύτερη σκηνοθεσία
Tate Taylor Υπηρέτριες
Alexander Payne Οι Απόγονοι
Nicolas Winding Refn Drive
Steven Spielberg Το Άλογο του Πολέμου
Michel Hazanavicius The Artist
Martin Scorsese Hugo
John Michael McDonagh Εκτός Νόμου & Χρόνου
Tomas Alfredson Κι ο Κλήρος Επεσε στον Σμάιλι
Woody Allen Μεσάνυχτα στο Παρίσι
Steve McQueen Shame

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο
Terrence Malick Το Δέντρο της Ζωής
John Michael McDonagh Εκτός Νόμου & Χρόνου
Abi Morgan, Steve McQueen Shame
Rene Feret Nannerl, η Αδελφή του Μότσαρτ
Paddy Considine Τυραννόσαυρος
Michel Hazanavicius The Artist

Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο
Υπηρέτριες
Το Άλογο του Πολέμου
Albert Nobbs
Οι Περιπέτειες του Τεν Τεν: Το Μυστικό του Μονόκερου
Οι Απόγονοι
Moneyball

Καλύτερη μουσική
Michael Giacchino Super 8
Cliff Martinez Drive
Alexandre Desplat Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου, Μέρος 2ο
John Williams Το Άλογο του Πολέμου
James Newton Howard Νερό για Ελέφαντες
Marco Beltrami Η Νικήτρια

Καλύτερο τραγούδι
Lay Your Head Down Albert Nobbs
Man Or Muppet The Muppets
Gathering Stories We Bought a Zoo
Hello Hello Ζουμπαίος και Ιουλιέτα
Life Is A Happy Song The Muppets
Bridge Of Light Happy Feet 2

Καλύτερη φωτογραφία
Bruno Delbonnel Φάουστ
Janusz Kaminski Το Άλογο του Πολέμου
Emmanuel Lubezki Το Δέντρο της Ζωής
Newton Thomas Sigel Drive
Guillaume Schiffman The Artist
Robert Richardson Hugo

Καλύτερα ειδικά εφφέ
Hugo
Transformers: Dark of the Moon
Super 8
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου, Μέρος 2ο
Το Άλογο του Πολέμου
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση

Καλύτερο μοντάζ
Michael Kahn Το Άλογο του Πολέμου
Mat Newman Drive
Joe Walker Shame
Kevin Tent Οι Απόγονοι
Aaron Marshall, John Gilroy, Matt Chesse, Sean Albertson Warrior
Chris Gill Εκτός Νόμου & Χρόνου

Καλύτερος ήχος
Super 8
Το Δέντρο της Ζωής
Το Άλογο του Πολέμου
Transformers: Dark of the Moon
Drive
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου, Μέρος 2ο

Καλύτερη καλλιτεχνική διεύθυνση και σχεδιασμός παραγωγής
Νερό για Ελέφαντες
Ανώνυμος
The Artist
Τα Μυστήρια της Λισαβόνας
Hugo
Φάουστ

Καλύτερα Κοστούμια
Lisy Christl Ανώνυμος
Isabel Branco Τα Μυστήρια της Λισαβόνας
Michael O’Connor Τζέιν Έιρ
Mark Bridges The Artist
Lidiya Kryukova Φάουστ
Jacqueline West Νερό για Ελέφαντες

Καλύτερη ταινία
Moneyball
Οι Απόγονοι
Drive
The Artist
Shame
Κι ο Κλήρος Επεσε στον Σμάιλι
Hugo
Το Άλογο του Πολέμου
Υπηρέτριες
Μεσάνυχτα στο Παρίσι

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Καλύτερη ηθοποιός σε μίνι σειρά ή τηλεταινία
Taraji P. Henson Taken From Me: The Tiffany Rubin Story
Diane Lane Cinema Verite
Elizabeth McGovern Downton Abbey
Jean Marsh Upstairs Downstairs
Rachel Weisz Page Eight
Kate Winslet Mildred Pierce

Καλύτερoς ηθοποιός σε μίνι σειρά ή τηλεταινία
William Hurt Too Big To Fail
Laurence Fishburne Thurgood
Bill Nighy Page Eight
Idris Elba Luther
Hugh Bonneville Downton Abbey
Jason Isaacs Case Histories

Καλύτερη ηθοποιός β` ρόλου σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία
Margo Martindale Justified
Maya Rudolph Up All Night
Kelly Macdonald Boardwalk Empire
Sofia Vergara Modern Family
Evan Rachel Wood Mildred Pierce
Michelle Forbes The Killing
Maggie Smith Downton Abbey
Vanessa Williams Desperate Housewives

Καλύτερος ηθοποιός β` ρόλου σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία
Ryan Hurst Sons of Anarchy
Walton Goggins Justified
Ty Burrell Modern Family
Donald Glover Community
Peter Dinklage Game Of Thrones
James Woods Too Big To Fail
Guy Pearce Mildred Pierce
Neil Patrick Harris How I Met Your Mother

Καλύτερη δραματική σειρά
Boardwalk Empire
Treme
Justified
Sons of Anarchy
Breaking Bad
Friday Night Lights

Καλύτερη ηθοποιός σε δραματική σειρά
Connie Britton Friday Night Lights
Claire Danes Homeland
Mireille Enos The Killing
Julianna Margulies The Good Wife
Katey Sagal Sons of Anarchy
Eve Myles Torchwood

Καλύτερος ηθοποιός σε δραματική σειρά
Wendell Pierce Treme
Timothy Olyphant Justified
Kyle Chandler Friday Night Lights
Bryan Cranston Breaking Bad
Steve Buscemi Boardwalk Empire
William H. Macy Shameless

Καλυτέρη σειρά (κωμική ή μιούζικαλ)
Episodes
The Big C
Modern Family
Louis
It’s Always Sunny In Philadelphia
Community

Καλύτερος ηθοποιός σε σειρά (κωμική ή μιούζικαλ)
Elijah Wood Wilfred
Charlie Day It’s Always Sunny In Philadelphia
Matt LeBlanc Episodes
Joel McHale Community
Martin Clunes Doc Martin
Louis C.K. Louis

Καλύτερη ηθοποιός σε σειρά (κωμική ή μιούζικαλ)
Felicity Huffman Desperate Housewives
Laura Linney The Big C
Melissa McCarthy Mike & Molly
Martha Plimpton Raising Hope
Amy Poehler Parks And Recreation
Zooey Deschanel New Girl

Μίνι σειρά ή τηλεταινία
Cinema Verite
Page Eight
Mildred Pierce
Thurgood
Too Big To Fail
Downton Abbey

Τηλεοπτική σειρά
Once Upon A Time
True Blood
American Horror Story FX
Torchwood
Game Of Thrones
The Walking Dead
Special Achievement

Καλύτερο σκηνοθετικό ντεμπούτο
Paddy Considine Τυραννόσαυρος

Καλύτερο συνολικό καστ
Υπηρέτριες

Καλύτερη ερμηνεία σε τηλεοπτική σειρά
Jessica Lange American Horror Story



 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.