• ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ...

  • Αριθμός ταινιών: 22315
  • Αριθμός συν/τών: 759967
  • Πρόγραμμα 300 Κινηματογράφων και 18 τηλεοπτικών σταθμών


Τετ 04 Απρ 2012

Οι υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2012




Πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, η συνέντευξη τύπυ της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, κατά την οποία ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τη φετινή χρονιά. Τις περισσότερες υποψηφιότητες μετρούν το Γάλα και ο Άδικος Κόσμος (11), ενώ ακολουθούν ο Παράδεισος και το Τανγκό των Χριστουγέννων με 5, Η Πόλη των Παιδιών και οι Τρεις Μέρες Ευτυχίας με 4, το Wasted Youth με 3 και οι Άλπεις με το Fish n` Chips από 2. Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 7 Μαΐου και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ο Αντώνης Καφετζόπουλος, μέλος της Ακαδημίας, διευκρίνισε ότι η ταινία που θα βραβευτεί ως η καλύτερη, θα είναι και η επίσημη πρόταση του υπουργείου Πoλιτισμού για τα επόμενα Όσκαρ. Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Βραβείο ειδικών εφφέ και κινηματογραφικής καινοτομίας:
1. Από την ταινία Ο Ξεναγός οι: Μαρία Kαραμάνου, Πηνελόπη Τιτόνη και Παντελής Τσιαχρής
2. Από την ταινία Η Πόλη των Παιδιών οι: Γιώργος Αλαχούζος και Αργύρης Αλαχούζος
3. Από την ταινία Τρεις Μέρες Ευτυχίας οι: Μάνος Χαμηλάκης και Νίκος Μούτσελος

Βραβείο μακιγιάζ
1.Από την ταινία Άλπεις η Εύη Ζαφειροπούλου
2.Από την ταινία Το Γάλα η Κατερίνα Βαρθαλίτου
3.Από την ταινία Παράδεισος η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο ήχου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος οι Βαγγέλης Ζέλκας, Άρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος και Κώστας Bαρυμποπιώτης
2.Από την ταινία Το Γάλα ο Μαρίνος Αθανασόπουλος
3.Από την ταινία Παράδεισος οι Δημήτρης Κανελλόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Πάνος Βουτσαράς

Βραβείο Ενδυματολογίας
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος η Χριστίνα Χαντζαρίδου
2.Από την ταινία ο Παράδεισος η Ιωάννα Τσάμη
3.Από την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων ο Γιώργος Γεωργίου

Βραβείο Σκηνογραφίας
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος ο Σπύρος Λάσκαρης
2.Από την ταινία Το Γάλα η Εύα Νάθενα
3.Από την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων ο Γιώργος Γεωργίου

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος η Josepha van der Schoot
2.Από την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων ο Γιάννης Αιόλου
3.Από την ταινία Τρεις Μέρες Ευτυχίας οι DNA (Αλέξανδρος Χρηστάρας και Γιώργος Ραμαντάνης)

Βραβείο Μοντάζ
1.Από την ταινία Το Γάλα ο Γιάννης Τσιτσόπουλος
2.Από την ταινία Παράδεισος ο Πάνος Βουτσαράς
3.Από την ταινία Wasted Youth ο Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας
1.Από την ταινία Το Γάλα ο Γιάννης Δρακουλάράκος
2.Από την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων ο Γιάννης Δρακουλάράκος
3.Από την ταινία Man at Sea οι Άγγελος Βισκαδουράκης και Γιώργος Αργυροηλιόπουλος

Βραβείο Β` Γυναικείου ρόλου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος η Σοφία Σειρλή
2.Από την ταινία Το Γάλα η Ηρώ Μπέζου
3.Από την ταινία ο Παράδεισος η Όλια Λαζαρίδου

Βραβείο Β` Ανδρικού Ρόλου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος ο Χρήστος Στέργιογλου
2.Από την ταινία Το Γάλα ο Όμηρος Πουλάκης
3.Από την ταινία Wasted Youth ο Ιερώνυμος Καλετσάνος

Βραβείο `Α Γυναικείου Ρόλου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος η Θεοδώρα Τζήμου
2.Από την ταινία Το Γάλα η Ιωάννα Τσιριγκούλη
3.Από την ταινία Η Πόλη των Παιδιών η Κίκα Γεωργίου

Βραβείο Α` Ανδρικού Ρόλου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος ο Αντώνης Καφετζόπουλος
2.Από την ταινία Το Γάλα ο Προμηθέας Αλειφερόπουλος
3.Από την ταινία Το Τανγκό των Χριστουγέννων ο Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Σεναρίου
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος οι Φίλλιπος Τσίτος και Δώρα Μασκλαβάνου
2.Από την ταινία Άλπεις οι Ευθύμης Φιλίππου και Γιώργος Λάνθιμος
3.Από την Πόλη των Παιδιών ο Γιώργος Γκικαπέππας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1.Από την ταινία Το Γάλα ο Γιώργος Σιούγας
2.Από την ταινία Η Πόλη των Παιδιών ο Γιώργος Γκικαπέππας
3.Από την ταινία Fish n` Chips o Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Σκηνοθεσίας
1.Από την ταινία Άδικος Κόσμος ο Φίλιππος Τσίτος
2.Από την ταινία Τρεις Μέρες Ευτυχίας ο Δημήτρης Αθανίτης
3.Από την ταινία Wasted Youth οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Γιαν Φόγκελ

Βραβείο ταινίας μικρού Μήκους
1. Αμπάριζα για Απόδραση
2. Ο Μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ
3. Πίστομα
4. Just a Perfect Day
5. MUSIKHOF

Βραβείο μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) (4 ταινίας λόγω ισοψηφίας)
1. Οι Νύμφες του Hindu Kush
2. Πεθαίνοντας για την Αλήθεια
3. Πρώτη Ύλη
4. Σωματείο Ρακοσυλλεκτών

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. Άδικος Κόσμος
2. Το Γάλα
3. Η Πόλη των Παιδιών
4. Τρεις Μέρες Ευτυχίας
5. Fish n` Chips


---------------------

Διαβάστε επίσης:
Τα Βραβεία της σεζόν 2011-2012


 
 
Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια. Στείλτε το πρώτο!

Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένος. Συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για να σχολιάσετε.